Drób

DRÓB WYSOKIEJ JAKOŚCI

Mięso drobiowe wysokiej jakości jest soczyste, kruche i delikatne w swojej strukturze.
Do mięsa z drobiu wysokiej jakości zalicza się pierś z kurczaka, polędwiczki z kurczaka, tuszki gęsie, nogi z gęsi, pierś z gęsi oraz piersi indyka i polędwiczkę z indyka.
Różnorodność mięsa drobiowego pozwala na przyrządzenie atrakcyjnych smakowo dań, posiadających wysokie walory odżywcze. Mięso drobiowe wysokiej jakości można nie tylko gotować i dusić, ale również smażyć i piec w dowolnych formach oraz grillować.


KURCZAK

Filet z piersi kurczaka

Filet z piersi z kurczaka należy do mięs chudych z delikatną, miękką, sprężystą i jędrną strukturą. Doskonale nadaje się na dania smażone, grillowane, pieczone, duszone i gotowane. Można z niego przygotować kotlety panierowane, kotlety z kieszonką, dusić w różnych sosach, smażyć pokrojony na mniejsze kawałki i dodawać do sałatek oraz wędzić. Doskonale komponuje się w daniach z ryżem warzywami, ziemniakami oraz makaronem.

Polędwiczka z kurczaka

Polędwiczka z kurczaka to mięso umownie zaliczane do szlachetnej części kurczaka, bardzo delikatne w strukturze i bardzo miękkie. Dodatkową zaletą tej części mięsa drobiowego jest łatwość i szybkość przygotowania. Polędwiczka nadaje się do gotowania, smażenia i grillowania.

GĘŚ

Tuszka z gęsi


Mięso z gęsi zwiera znaczne ilości tłuszczu. Ma delikatny, lekko słodki smak. Tuszkę gęsi najczęściej podaje się pieczoną lub duszoną. Zazwyczaj nadziewa się ją jabłkami, śliwkami, ziołami oraz grzybami. Mięso młodych gęsi nie wymaga dużej ilości przypraw, jednak starsze okazy należy wcześniej moczyć w marynacie z oliwy lub wina.

Pierś z gęsi


Pierś z gęsi uzyskiwana jest przy rozbiorze tuszki gęsi. Mięso piersi z gęsi najwyższej jakości ma ciemnoróżowy kolor i średni przerost tłuszczu. Pierś z gęsi doskonale nadaje się na dania smażone, pieczone lub duszone. Dobrze komponuje się z różnymi przyprawami. Pierś z gęsi można również uwędzić.

Nogi z gęsi


Nogi z gęsi uzyskujemy przy rozbiorze tuszki gęsi. Odznacza się charakterystycznym delikatnym smakiem i intensywnym mięsnym zapachem. Mięso z tej części gęsi jest dość twarde, ale soczyste. Nogi z gęsi doskonale nadają się na dania pieczone, smażone oraz duszone. Ponadto można na nich przyrządzać zupy, wywary, buliony oraz potrawki. Nogi z gęsi można również wędzić i podawać jako przekąskę.

INDYK

Filet z piersi indyka


Filet z piersi indyka otrzymujemy w wyniku podziału tuszy indyka. To mięso jasne, chude, a ze względu na delikatność smaku doskonale komponuje się z różnego rodzaju przyprawami i dodatkami, które można dobrać według gustu – od słodkich, poprzez łagodne, ziołowe do pikantnych. Filety nadają się do gotowania, pieczenia, smażenia i grillowania.

Polędwiczka z indyka


Polędwiczka zaliczana jest do najszlachetniejszej części indyka. Otrzymujemy ją w wyniku podziału piersi indyka. Jest to mięso białe, drobno włókniste, kruche. Nie wymaga długiej obróbki termicznej i wysokich temperatur. Zaletą tej części mięsa indyczego jest łatwość i szybkość przygotowania.

HODOWLA

Drób rzeźny to przede wszystkim udomowione gatunki kur, indyków, kaczek i gęsi. W niektórych państwach na małą skalę wykorzystywane są także perlice, bażanty, przepiórki, a w okresie ostatnich 20 lat strusie. Podstawowym surowcem są kurczęta brojlery stanowiące ponad 80% całej populacji drobiu. W ramach każdego gatunku w doborze do hodowli uwzględnia się szybkość wzrostu, stopień otłuszczenia mięsa, stopień wykorzystania paszy, czas niezbędny do uzyskania masy ubojowej, odporność na choroby itp.

W hodowli kurcząt brojlerów materiał prarodzicielski stanowią najczęściej krzyżówki Dominant White Cornish x White Rock. W zależności od genotypu, jakości paszy, warunków środowiskowych, wymagań końcowej masy ciała itp. ich czas odchowu waha się od 6 do 8 tygodni. W zależności od wymagań odbiorcy produkuje się typ lekki (osiągający w wieku 6 tyg. masę ciała powyżej 1,5 kg), przeznaczony do sprzedaży w postaci całych tuszek lub jej elementów oraz typ ciężki (w wieku 8 tyg. uzyskujący masę ciała powyżej 2,0 kg) przeznaczony do produkcji przetworów.

Kury są hodowane głównie do produkcji jaj konsumpcyjnych i jako reproduktory do produkcji jaj wylęgowych (kury mięsne i nieśne). Tuszki kur nieśnych są z reguły słabo umięśnione, a mięso jest twarde, suche i łykowate.

Indyki są użytkowane wyłącznie do produkcji mięsa. Tusze są bardzo dobrze umięśnione i mają bardzo korzystny stosunek mięsa do kości. Najczęściej wykorzystywane rasy to Beltsville, Bronz i Białe Szerokopierśne. Do uboju przeznacza się indyki w wieku ok. 12 tygodni (brojlery indycze) lub w wieku 14-24 tygodni jako młode indyki rzeźne.

W hodowli przemysłowej kaczek najczęściej wykorzystywanymi rasami są Pekin i Piżmowe. Kaczki rasy Pekin w wieku 7 tyg. uzyskują masę powyżej 2,8 kg, ale tuszki są stosunkowo otłuszczone. Osobniki rasy Piżmowej charakteryzują się znacznie mniejszym otłuszczeniem i lepszym umięśnieniem osiągając dojrzałość ubojową w wieku 10-12 tyg. i masę ciała ok. 2,5 kg (kaczki) do 4,3 kg (kaczory).

W hodowli gęsi wykorzystuje się wiele lokalnych odmian. W zależności od masy ciała w momencie uboju rozróżnia się trzy typy użytkowe:
  • gęsi lekkie (Biała Chińska, Egipska, Kanadyjska), których gąsiory uzyskują masę ok. 5 kg,
  • gęsi średnie (Biała Włoska, Reńska, Słowacka), których gąsiory uzyskują masę ok. 8 kg,
  • gęsi ciężkie (Edeńska, Tuluska) odpowiednio ok. 10 kg.Przepisy

MATERIAŁ TEN ZOSTAŁ OPRACOWANY NA POTRZEBY PROGRAMU FINANSOWANEGO
W LATACH 2013-2016 ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ ORAZ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.